Kotna brusilka za profesionalno in domačo uporabo naj bo vedno pri roki
Kotna brusilka pride vedno prav tako doma, kot seveda v podjetjih, kjer se dela z različnimi materiali, ki se jih reže in brusi ter polira. Če vam izraz ni blizu, ste gotovo slišali za pogovorno besedo fleksarca. Za še bolj udobno brušenje morate nabaviti pravo kotno brusilko, kajti kljub temu, da vse delajo na enak način, se med seboj precej razlikujejo. Zato se dobro pozanimajte, katera kotna brusilka je prava za vas v izogib napačnemu nakupu. V tem članku pa bomo skušali pomagati, da do tega ne bo prišlo.
Katere vrste kotnih brusilk poznamo?
Kotne brusilke v grobem delimo na brusilke, rezalke in polirke. Vsaka kotna brusilka ima specifične funkcije in načine uporabe, deluje pa na način, da brusi kote, pogovorno fleks, od koder tudi izhaja izraz fleksarca. Kotne brusilke lahko materiale razrežejo, zbrusijo ali spolirajo. Običajno se dela z lesom, kovino, betonom, kamnom in keramiko.
Kotne brusilke niso več tako težke, kot so bile nekoč, ko so bile izdelane iz litega železa. Moderna kotna brusilka je oblikovana tako, da je za uporabo zelo priročna in varna. Pred starimi brusilkami ima veliko prednosti, pa tudi kakšno slabost.
Če boste rezali tanko kovino, potem je najbolje, da nabavite mini kotno brusilko, ki je lažja in primerna za tako delo. Uporabljajo rezalne plošče, ki imajo lahko premer do 115 mm. Te brusilke zagotovo niso uporabne za rezanje betona.
V primeru, da bi radi rezali tudi tanjše betonske plošče, potem lahko nabavite manjšo enoročno kotno brusilko, ki je lahka in zelo uporabna ter priročna. Za domače mojstre je kot naročena. Uporabite lahko rezalne plošče do 125 mm premera.
Dvoročna kotna brusilka pa je že profesionalno orodje. Njena rezalna plošča je lahko premera 230 mm. Lahko razreže tudi debele betonske plošče in druge izjemno zahtevne materiale. Je pa kar težka ter manj priročna.
Preden se boste odločili, katero kotno brusilko boste kupili, morate res dobro vedeti, za kaj točno jo boste uporabljali.
Katera kotna brusilka je namenjena kateri uporabi?
Kotne brusilke so narejene za to, da z njimi lahko materiale med seboj ločite, režete, da jih brusite in krtačite ter polirate. Uporabljate jih lahko za vse materiale, če so dovolj zmogljive in če ste nanje namestili pravo ploščo za določen material in za določeno uporabo.
Še ne davno tega, je bila kotna brusilka namenjena skoraj izključno profesionalcem, kar se je danes spremenilo. Ker je tako priročna in uporabna, se uporablja tudi doma za urejanje hiše, avta, materialov in v majhnih garažah zasebnih mojstrov. Profesionalne brusilke pa se uporabljajo za industrijske namene in profesionalno delo.
Kotna brusilka je sedaj na voljo v veliko različicah za razne namene, kot so razrez materialov, zelo zanimivo je tudi odstranjevanje rje, struženje materialov ali rezanje prilitkov kovin, tudi kamnov ali keramike in strešnikov, za rezanje ploščic, uporabna je tudi za krtačenje in glajenje. Dandanes je kotna brusilka lahko cenovno ugodna in hkrati zelo kakovostna.
Kako zmogljivo kotno brusilko potrebujete?
Pri kotni brusilki je zelo pomembno, kakšna je njena zmogljivost in koliko vrtljajev na sekundo ima. Spodaj si oglejte seznam, katera kotna brusilka je glede na delovno moč primerna za katera dela:
- kotna brusilka, ki je namenjena poliranju mora imeti 500 V,
- če je namenjena brušenju, naj ima 1000 V,
- da bi jo lahko uporabili za razrez ali ločevanje materiala, naj ima 1500 V,
- če pa morate rezati debelejše kovine, pa nabavite kotno brusilko zmogljivosti 2500 V.
- Običajna kotna brusilka ima ponavadi 1200 W močan motor, vendar je za resno in profesionalno delo treba imeti takšno, ki ima motor 2000 W.
Bodite pozorni na to, da vzamete kotno brusilko, ki ima večje število obratov, kajti te imajo tudi zagotovo močnejši motor.
Če se boste odločali, ali vzamete kotno brusilko, ki je priklopljena na kabel ali akumulatorsko brusilko, se zavedajte, da je akumulatorska šibkejša in manj zmogljiva. Taka s priklopom na kabel je lahko nekoliko nerodna, vendar se jo mojster lahko navadi in je previden pri tem, da ne prepreže kabla. To drugače tudi ni nobena tragedija, ker se da kabel popraviti, le pazite, da elektrika ne strese, ker je zelo nevarna.
Na kaj morate biti pri nakupu kotne brusilke še dodatno pozorni?
Če bi želeli, da vaša kotna brusilka zdrži dolgo časa, potem nabavite tako, ki ima zelo kompaktno in stabilno ohišje. To ohišje ne sme biti občutljivo na vlago ter prah. Mora imeti dobro zaščito za elektroniko, ki je v notranjosti kotne brusilke.
Da bi jo lažje uporabljali, je dobro, da ni pretežka. Med različnimi modeli je lahko razlika v teži tudi nekaj kilogramov. Za čim bolj varno delo z brusilko je nujno, da ima kvaliteten kovinski ali plastičen pokrov. Ta bo odvajal prah stran od brusilca, skupaj s koščki odpadlega in razgretega materiala.
Kotna brusilka bi morala imeti tudi kakovostno prezračevanje. Eden od načinov je, da je hlajenje elektronsko vodeno, zato morate tak model poiskati. Dobra novica je, da jih je na trgu vedno več.
V primeru, da boste kotno brusilko uporabljali zelo veliko in pa tudi dlje časa naenkrat, je dobro, da ima brusilka preobremenitveno zaščito. To je ena izmed pomembnejših funkcij, ki jo mora imeti brusilka, če nočete, da se pregreje in okvari. Brusilke se zelo hitro segrejejo in tudi pregrejejo. Običajno je zračni tok hlajenja obrnjen naprej, da hkrati odpihne delce ali iskre, ki nastanejo pri rezanju ali poliranju in brušenju. Tako se pregreti delci materiala in prah usmerjajo stran od brusilca.
Dodaj odgovor